קטגוריות

צור קשר

הטופס נשלח!
תודה שיצרת איתנו קשר.
נציגינו יחזרו אליך בקרוב.

ד"ר נחום זילבר

ד"ר נחום זילבר הנו אורולוג מומחה - מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה והיה הראשון שהכניס את השימוש בלייזר באורולוגיה בארץ.

ד"ר נחום זילבר בוגר ביה"ס לרפואה שליד הטכניון בחיפה

ד"ר נחום זילבר - אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר
חבר בארגונים רפואיים בארץ ובעולם בתחום הכירורגיה, האורולוגיה והלייזר

קרא עוד אודות ד"ר נחום זילבר

הקשר בין תרופות פסיכיאטריות להפרעות בתפקוד המיני

הקשר בין תרופות פסיכיאטריות להפרעות בתפקוד המיני

הקשר בין תרופות פסיכיאטריות להפרעות בתפקוד המיני

ניתן למנות לא מעט הפרעות בתפקוד המיני אצל גברים באוכלוסייה הכללית ואין כל צל של ספק כי הגיל מהווה פקטור משמעותי מאוד בהתפתחותן. עם זאת, לאורך השנים התגלה שהפרעות בתפקוד המיני עשויות להיות ביטוי או סימפטום של מגוון בעיות רפואיות ונפשיות, תופעה שבה מבחינים במטופלים אשר נוטלים תרופות פסיכיאטריות ובכל הגילאים.

קצת על אימפוטנציה פסיכולוגית

תרופות פסיכיאטריות הן תרופות אשר משתייכות למשפחה רחבה ומגוונת ביותר של תרופות אשר מטפלות בהפרעות נפשיות. בעוד מה שקרוי "נפש האדם" מקושר עם מערכת העצבים המרכזית, תרופות אלו מגיעות למוח ומשפיעות על תפקודו בצורה ישירה. תרופות אלו מטפלות במגוון רחב של מצבים נפשיים שונים לרבות דיכאון, חרדה, פסיכוזות שונות ולצרכי איזון מצב רוח (הפרעות דו-קוטביות למשל). תפקוד מיני לקוי ניתן למצוא בכל אחת מן האוכלוסיות הללו עם או ללא טיפול, כלומר גם ללא קשר לתרופות עצמן. הסיבה לכך טמונה בעובדה כי בעיות זקפה אינן נגרמות אך ורק כתוצאה מגיל מתקדם או בעקבות מחלה אורגנית ברורה (סכרת, יתר לחץ דם וכו') אלא גם בגלל מצבים נפשיים כגון אלה שהוזכרו לעיל בין אם מיוצבים ע"י תרופות ובין אם לאו. אימפוטנציה פסיכולוגית, אם כן, ניתנת לטיפול בגישה רב מערכתית אשר שמה את המטופל במרכז ולוקחת בחשבון את המצב הנפשי אשר הביא אותו ליטול את התרופות הפסיכוטיות שברשותו ולטפל בו גם מבחינה פסיכולוגית.

תרופות פסיכוטיות והשפעתן על מערכת הזקפה

קיימות מאות תרופות פסיכיאטריות שונות אשר נועדו לטפל במגוון רחב של בעיות נפשיות ובאמצעות מנגנונים שונים. התרופות פועלות במוח ומתערבות במטאבוליזם הטבעי של נוירוטרנסמיטרים שונים עד להשגת האפקט הרצוי אשר מתבטא בהתנהגות הרצויה ובהקלת הסימפטומים.

כל טיפול תרופתי באשר הוא עשוי לכלול תופעות לוואי אשר מתפתחות ביחד ובמקביל לאפקט המטיב שלהן.

תרופות פסיכיאטריות ידועות כבעלות תופעות לוואי המתבטאות בהפרעות זקפה שונות (בעיקר אימפוטנציה וירידה בחשק המיני) ובפגיעה במנגנונים הבאים :

·         פגיעה בפעילות אנטי-אדרנרגית : מנגנון הזקפה מחייב דיכוי טבעי של המערכת האדרנרגית במוח (ירידה בשחרור אדרנלין). תרופות פסיכיאטריות מסוימות מגבירות את הביטוי האדרנרגי במוח ולכן מחבלות בתהליך הזקפה.

·         ירידה בטון הפארה-סימפטטי : ישנן תרופות פסיכיאטריות אשר חוסמות את פעולתו של הנוירוטרנסמיטר אצטיל-כולין במוח ולכן גורמות לפגיעה במנגנון הזיקפה ומביאות לאימפוטנציה.

·         עליה ברמות פרולקטין – פרולקטין הינו הורמון נקבי בעיקר אך קיים ברמה מסוימת גם בגברים ומבוקר ע"י רמות הדופמין. תרופות פסיכיאטריות אשר חוסמות את פעילות הנוירוטרנסמיטר דופמין (תרופות אנטי פסיכוטיות בעיקר) עלולות לגרום לרמות פרולקטין גבוהות אצל גברים, תופעה אשר מתבטאת בגדילת השדיים וגם בירידה בליבידו, אימפוטנציה, עקרות ועוד.

חשיבות האבחון וקבלת הטיפול מתאים

אחוז הגברים באוכלוסייה המשתמשים בתרופות פסיכיאטריות עולה מדי שנה ובעיקר גדל הביקוש לתרופות נוגדות הדיכאון והחרדה, כנראה כחלק בלתי נפרד מאורח החיים המלחיץ של העולם המערבי והטראומות הנפשיות המודחקות והמתגברות אצל כולנו. גם לתרופות השכיחות ביותר לטיפול בהפרעות הנפשיות ואלה הנחשבות קלות יחסית יש תופעות לוואי של בעיות זקפה אשר מחייבות התייחסות נאותה. תהליך בחינת הופעת בעיית הזקפה חייב לקחת בחשבון את סוג ההפרעה הנפשית, היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית, סוג התרופה המשמשת לטיפול, בדיקה גופנית ונפשית וחיפוש אחר חלופות מתאימות.

ברשת מרפאות און תמצאו תחת קורת גג אחת מערך שלם של אנשי צוות רפואי ונפשי לאבחון וטיפול בבעיית הזקפה ממנה אתם סובלים. היחס המקצועי, השירות והאמינות חשובים ביותר כאשר מדובר בטיפול אינטימי שכזה. 

תן לנו

לעזור

לך

המומחיות כולה שלנו, העונג כולו שלכם.