קטגוריות

צור קשר

הטופס נשלח!
תודה שיצרת איתנו קשר.
נציגינו יחזרו אליך בקרוב.

ד"ר נחום זילבר

ד"ר נחום זילבר הנו אורולוג מומחה - מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה והיה הראשון שהכניס את השימוש בלייזר באורולוגיה בארץ.

ד"ר נחום זילבר בוגר ביה"ס לרפואה שליד הטכניון בחיפה

ד"ר נחום זילבר - אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר
חבר בארגונים רפואיים בארץ ובעולם בתחום הכירורגיה, האורולוגיה והלייזר

קרא עוד אודות ד"ר נחום זילבר

טסטוסטרון - ההורמון היורד ככל שהגיל עולה

טסטוסטרון - ההורמון היורד ככל שהגיל עולה

 

טסטוסטרון הנו ההורמון הזכרי המלווה את הזכר מיום לידתו. הוא אחראי על התפתחות תכונות מין שניוניות בגיל ההתבגרות. תכונות אלה, כוללות: צמיחת שיער אופיינית בפנים ובגוף, עיבוי הקול והתפתחות חיצונית של איבר המין. השינויים במבנה השרירים, אצל הנער המתבגר, נובעים מכך, שהאנדרוגנים מגבירים את ייצור החלבון מחומצות האמינו ופעולה אנאבולית זו מובילה להגדלת מסת השריר ועוצמתו.

הטסטוסטרון ברובו הגדול מיוצר ומסונטז בתאים אינטרסטיציאליים ? תאי ליידינג ? באשכים. חלק קטן של הורמון זה מיוצר באדרנל - יותרת הכליה. האשכים באדם צעיר, מפרישים בין 4 ? 8 מ"ג טסטוסטרון ביום.

מעל גיל 50 רמות הטסטוסטרון בדם יורדות בהדרגה. לפי הספרות הרפואית, הירידה היא של 1% בשנה. ב-20% מהגברים מעל גיל 60 נמצאו רמות נמוכות מגבולות הנורמה של הטסטוסטרון בדם. לאחוז נוסף של גברים בני 60 ומעלה יש ירידה בטסטוסטרון זמין בדם, עקב רמות גבוהות ועולות של חלבון SHBG. רמת חלבון זה עולה עם הגיל וסוחף אליו את הטסטוסטרון המסתובב חופשי בדם. כתוצאה מכך נשאר מעט טסטוסטרון זמין לפעילות הנדרשת.

בחלק מהאנשים, למרות הטסטוסטרון הנמוך בדם אין שינוי בתפקודם, משום שרמת הטסטוסטרון הזמין אינה משתנה. יצוין שבמחקר שפורסם לאחרונה (ARCH. INT. MED), נמצא שיעור תמותה גבוה יותר בגברים בעלי רמת טסטוסטרון נמוכה.

 

תלונות אופייניות של גבר עם רמת טסטוסטרון נמוכה:

* ירידה בתפקוד המיני כולל ירידה בליבידו, בחשק ובעוצמת הזקפה.

* תחושות של דיכאון, מצב רוח ירוד, עייפות וכעס.

* ירידה בצפיפות המינרלים בעצם עם נטייה לאוסטאופרוזיס.

* ירידה במסת השריר.

כתוצאה מירידה ברמת הטסטוסטרון בדם ישנה פגיעה בתפקוד הזקפתי המתבטאת ב:

1. ירידה בזרימת דם עורקית לתוך הגוף הספוגי בפין והגברת יציאת הדם הורידי או הופעה מוגברת של דלף ורידי מהפין.

2. ניוון תאי שריר חלק והופעת פיברוזיס בקורפוס קבארנוזום (גוף ספוגי). כתוצאה מכך נפגעת הרילקסציה (הרפיה) של השריר החלק הנחוץ להופעת הזקפה.

3. הפרעה לפעילות האנזים NO synthase המתחיל את הופעת מעגל הזקפה.

הטיפול בגברים עם ירידה ברמת הטסטוסטרון

בעבר, גבר שסבל מירידה ברמת טסטוסטרון הן מבחינה קלינית והן מבחינה מעבדתית קיבל זריקות לתוך השריר, פעם בחודש או כדורי טסטוסטרון בצורה רציפה. תופעות הלוואי שהופיעו במטופלים אלו כללו שינויים בתפקודי כבד, שינויים קיצוניים בתפקוד המיני, עד כדי כך שהמטופלים נזקקו למעקב רפואי צמוד כולל בדיקות דם תכופות. במשך השנים, מרבית הרופאים האורולוגים נטשו דרך טיפול זאת. השינוי בטיפול להעלאת רמת הטסטוסטרון הופיע כאשר נמצאה שיטה העוקפת את מעבר הטסטוסטרון בדם דרך הכבד על ידי מתן טסטוסטרון דרך העור.

טסטוסטרון במריחה יומית באזורים מיוחדים בעור גורמת לספיגת ההורמון בעור ומשם הוא מועבר בצורה איטית בתוך מחזור הדם ואז רמות הטסטוסטרון עולות בהדרגה.

האנדרוג'ל (Androgel)

אנדרוג'ל הוא הג'ל הראשון שמכיל טסטוסטרון למריחה יומית על פני העור באזורים מסוימים. אנדרוג'ל מיועד לטיפול במצבים הקשורים בטסטוסטרון ירוד, כולל היפוגונדיזם נרכש בהזדקנות. מחקרים הראו כי שימוש יום יומי של אנדרוג'ל העלה את רמות הטסטוסטרון במחזור הדם לרמות תקינות. מריחת האנדרוג'ל מתבצעת בשעות הבוקר לאחר הרחצה באזורים שונים בגוף. כגון, אזורי הכתפיים, זרועות והירכיים. לדעתנו, האזור המועדף למריחת הג'ל הוא אזור הירך. המטופל מתבקש לא להרטיב או לרחוץ את מקום מריחת המשחה למשך 5 ? 6 השעות הבאות. עם השנים הוכח שהטיפול בג'ל הוא נוח לשימוש, בטיחותי, ללא סכנה לפגיעות בכבד וללא שינויים חדים בתפקוד המיני. אחוז מועט של מטופלים דווח על תגובה קלה באזור המריחה שחולפת מעליה.

תוצאות הטיפול ניכרות באנשים בעלי הטסטוסטרון הנמוך על ידי העלמות התלונות הראשוניות או הפחתתן.

* קיים שיפור בתשוקה, בחשק ובאופן כללי בליבידו.

* קיים שינוי לטובה בתפקוד המיני והתחזקות עוצמת הזקפה ומשך הזמן שלה.

* קיים שיפור במצב הרוח ופחות תחושה של דיכאון, מתחים ועייפות.

* חיזוק עוצמת השריר והגדלת מסת הגוף.

מתן הטסטוסטרון במשחה ובטיחות הערמונית

· נפח הערמונית אינו משתנה

· חסימת מוצא שלפוחית השתן אינה משתנה

· רמת PSA בדם כמעט ואינה משתנה.

אין להשתמש בטסטוסטרון בגברים עם סרטן שד או כשיש חשד או הוכחה לסרטן ערמונית

יש לציין, שיש מקומות בחו"ל, בהם מטופל שעבר כריתה רדיקאלית של ערמונית ממאירה ועקב תפקוד מיני ירוד הוחל טיפול במשחת טסטוסטרון בזהירות תחת מעקב צמוד אחר רמת PSA.

תוצאות שנצפו אצל מטופלים ברשת מרפאות "און" בקבוצת גילאי 55 ומעלה הראה, כי המטופלים בתרופות ממשפחת מעכבי PDE5 (ויאגרה, סיאליס ולוויטרה), אשר הוסיפו לשימוש את האנדרוג'ל הופיעו זקפות ארוכות יותר ובעוצמה רבה יותר עד כדי שינוי במינון התרופות ולעיתים הפסקתן לסירוגין. בקבוצה נוספת של 15 גברים המטופלים בהזרקות לפין במרפאותינו שאצלם הייתה רמת טסטוסטרון נמוכה בדם, התחילו להשתמש באנדרוג'ל. בחלק מהמטופלים היה ניתן להוריד את מינון הזריקה ועדיין לקבל אותה עוצמת זקפה. שלושה מטופלים מקבוצה זו, הפחיתו בהדרגה את מינון הזריקה עד הפסקתה לחלוטין תוך המשך הטיפול במריחת אנדרוג'ל יום יום. יש לציין שהמטופלים בשתי קבוצות אלה (נוטלי הכדורים או מקבלי הזריקות) דיווחו על שיפור בתשוקה ובהנאה ביחסי המין, על מוטיבציה מוגברת ושביעות רצון רבה מהתפקוד המיני המשתפר.

לסיכום, בגברים עם הפרעות בתפקוד מיני הסובלים גם מרמת טסטוסטרון נמוכה בדם, יש התוויה רפואית לטיפול באמצעות משחת האנדרוג'ל. במשחה זו, ניתן להשתמש תוך כדי טיפול בכדורים מעכבי PDE5 הנלקחים לפני מגע מיני או תוך כדי טיפול זריקתי אינטרהקורפורלי לפין לפני יחסי מין. יש לציין כי רוב המטופלים (הן ע"י התרופות למיניהן והן ע"י ההזרקות) דיווחו על שיפור ניכר בתפקוד המיני ועל שביעות רצונם מכך.

 

תן לנו

לעזור

לך

המומחיות כולה שלנו, העונג כולו שלכם.