קטגוריות

צור קשר

הטופס נשלח!
תודה שיצרת איתנו קשר.
נציגינו יחזרו אליך בקרוב.

ד"ר נחום זילבר

ד"ר נחום זילבר הנו אורולוג מומחה - מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה והיה הראשון שהכניס את השימוש בלייזר באורולוגיה בארץ.

ד"ר נחום זילבר בוגר ביה"ס לרפואה שליד הטכניון בחיפה

ד"ר נחום זילבר - אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר
חבר בארגונים רפואיים בארץ ובעולם בתחום הכירורגיה, האורולוגיה והלייזר

קרא עוד אודות ד"ר נחום זילבר

ירידה פתאומית בחשק המיני ובזיקפה עם עליה חדה בפרולקטין בדם ומציאת גידול קטן במוח ב- mri

ירידה פתאומית בחשק המיני ובזיקפה עם עליה חדה בפרולקטין בדם ומציאת גידול קטן במוח ב- mri

ירידה פתאומית בחשק המיני ובזיקפה עם עליה חדה בפרולקטין בדם ומציאת גידול קטן במוח ב- mri

מבחינה אבולוציונית ופיזיולוגית, גברים במהלך שנות חייהם הבוגרים חשים צורך עז לקיום יחסי מין ברוב שעות היום והלילה. אותה ערגה מינית, אשר קרויה גם ליבידו, פוחתת בעוצמתה עם השנים אך עדיין משמעותית בחייו של הגבר. ישנם מספר מצבים רפואיים ונפשיים אשר עשויים לגרום לתופעות שליליות, דחף מיני מופחת ובעיות נוספות בתפקוד המיני כגון אימפוטנציה. פעמים רבות אותן הבעיות עשויות להופיע באופן פתאומי, דבר אשר מרמז על בעיה חמורה יותר וצורך הכרחי בתהליך אבחון מהיר וממוקד. מקרה מעין זה יתואר לפניכם להלן ומדגים את הקשר שבין עליה ברמות הפרולקטין, הופעת גידול במוח וההשפעה של אלו על התפקוד המיני של הגבר.

מהו פרולקטין?

פרולקטין הינו הורמון אשר מופרש מיותרת המוח (ההיפופיזה) ולו מספר תפקידי מפתח בגוף האדם. אצל נשים הוא ידוע כאחד הגורמים אשר מאפשרים את הפרשת חלב האם בזמן ההנקה והכנת השדיים בזמן ההיריון לשם כך. לפרולקטין השפעה על המערכת החיסונית, כלי הדם ותפקוד הדם וגם על המערכת ההורמונאלית. למעשה, מתועדים למעלה מ- 300 תפקידים להורמון זה אשר נמצא בריכוז נמוך יחסית בגברים, גבוה יותר בנשים וגבוה מאוד בנשים בהיריון ומניקות. אצל גברים, רמות גבוהות של פרולקטין עשויות לגרום להופעת בעיות זיקפה שונות ובעיקר לאין אונות. רמות פרולקטין גבוהות אף באות לידי ביטוי בירידה בליבידו (אותו חשק מיני שכל גבר מתפאר בו) כך שהגבר לא רק שמתקשה בהגעה לזיקפה ושמירה עליה למשך פרק זמן סביר - אלא אף חש כמיהה פחותה לסקס, הפוך מנטייתו הפיזיולוגית.

מה הקשר שבין פרולקטין להופעת בעיות בתפקוד המיני וירידה בחשק המיני?

כאמור, לפרולקטין השפעה על המערכת ההורמונאלית והוא בעיקר מהווה כמודולטור של הפרשת טסטוסטרון. רמות פרולקטין גבוהות מדכאות את הפרשת הטסטוסטרון, זוהי תופעה פיזיולוגית טבעית בנשים וחריגה בגברים. רמות טסטוסטרון נמוכות גורמות לאימפוטנציה, בעיות זיקפה אחרות וירידה בחשק המיני.

הקשר שבין פרולקטין, גידול במוח ובעיות בתפקוד המיני

כאשר ישנה התדרדרות פתאומית בחשק או בתפקוד המיני של הגבר, זה אומר דרשני. הדבר הראשון שמבצעים הוא בדיקות דם כלליות בנוסף לבדיקות דם ספציפיות לקביעת רמות הטסטוסטרון והפרולקטין.

רמות פרולקטין גבוהות אצל גברים עשויות להיגרם בדרך כלל ע"י ירידה בפעילות דופמין במוח או ייצור מוגבר של פרולקטין בהיפופיזה. כאשר נמצאות רמות פרולקטין גבוהות בדם, עובר המטופל מספר בדיקות הדמיה באזור המוח, כאשר הטובה ביותר שבהן היא ה- MRI. פעמים רבות ההסבר לרמות הפרולקטין הגבוהות נצפה מידית לאחר פענוח בדיקות ההדמיה בדמות גידול שפיר בהיפופיזה (pituitary adenoma). הגידול מהווה שגשוג מוגבר של תאים מפרישי הורמונים אשר מייצרים עודף של הורמון הפרולקטין, מעלים את רמתו בדם בהתאם ומשפיעים פיזיולוגיות בצורה שלילית על הגבר. קיימת אפשרות, נדירה יותר, אשר כוללת התפתחות תא סרטני במקום אחר בגוף (לאו דווקא במוח) כאשר ברגע מסוים הוא מפריש פרולקטין ללא בקרה (תסמונת פארה-נאופלסטית). חיפוש אחר תאים מעין אלה מתבקש במידה ובדיקת ה- MRI אינה גילתה ממצאים כלשהם.

לאחר טיפול והתייצבות רמות הפרולקטין בדם לנורמה, יחזור החשק המיני ובעיות הזיקפה תחלופנה כלא היו. בדיוק מסיבה זו חשוב לבחור בנו, רשת מרפאות און, כמקום הראשון לאבחון וטיפול בבעיות זיקפה וירידה בחשק המיני. אצלנו תבדקו על ידי אורולוג מומחה, אשר עובד בשיתוף עם מיטב הרופאים והפסיכולוגים שישנם בארץ. יחד נבצע אבחון מקיף ונתאים לכם טיפול ממוקד ויעיל.

תן לנו

לעזור

לך

המומחיות כולה שלנו, העונג כולו שלכם.