קטגוריות

צור קשר

הטופס נשלח!
תודה שיצרת איתנו קשר.
נציגינו יחזרו אליך בקרוב.

ד"ר נחום זילבר

ד"ר נחום זילבר הנו אורולוג מומחה - מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה והיה הראשון שהכניס את השימוש בלייזר באורולוגיה בארץ.

ד"ר נחום זילבר בוגר ביה"ס לרפואה שליד הטכניון בחיפה

ד"ר נחום זילבר - אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר
חבר בארגונים רפואיים בארץ ובעולם בתחום הכירורגיה, האורולוגיה והלייזר

קרא עוד אודות ד"ר נחום זילבר

סוכרת

סוכרת

 

סוכרת היא אחת המחלות השכיחות ביותר בעולם המערבי, היא מסווגת כהפרעה מטבולית - מבחינה זו שהיא קשורה לתהליכי חילוף החומרים של גוף האדם, בהקשר של סוכרת הכוונה היא לפירוק סוכרים לגלוקוז. יש סוכרת סוג 1 (נעורים) שהיא מצב הפיך ופחות נפוץ ויש סכרת סוג 2 שהיא הנפוצה המסוכנת יותר באופן כללי. ההשפעות הנלוות למחלה זו רבות ומגוונות מאוד, כאשר בסופו של דבר וללא טיפול והקפדה לשמור על המחלה באיזון, היא יכולה אף להוביל למוות.

מהי סוכרת?

כל צורות הסוכרת קשורות לבעיה הקשורה להורמון האינסולין, הורמון חשוב המופרש מהלבלב ותפקידיו כוללים שליטה על רמת הסוכר בדם, לקיחת חלק בהתחלקות והתמיינות תאים ושאר תהליכי בנייה. במקרה של סכרת סוג 1 תאי הבטא בלבלב שאחראים על ייצור האינסולין לא מצליחים לייצר מספיק ממנו והתוצאה היא עודף סוכר בדם שעשוי להוביל למגוון בעיות אחרות. במקרים, הרלבנטיים יותר לציבור הכללי וגם למאמר זה, זה סוכרת סוג 2, הלבלב מייצר אינסולין בצורה סדירה ואפילו מוגברת, אך הגוף עצמו הופך עמיד להורמון וכך נגרמות שלל בעיות במגוון מערכות גופניות - כולל לבסוף הרס של תאי הבטא בלבלב ואובדן היכולת לייצר אינסולין.

הגורמים למחלת הסוכרת רבים וכוללים גם היבט תורשתי משמעותי, אך על פי רוב הגורמים הלא תורשתיים קשורים ישירות לאורח חיים לא בריא ולא מאוזן - צריכה מוגברת של סוכר, עודף משקל, תזונה מעובדת עם חסרים תזונתיים, עישון ועוד. 

למה הסוכרת גורמת?

בעיות ראייה עד עיוורון: בעולם המערבי מחלות סוכרת הן הגורם המרכזי לעיוורון. רמות גבוהות של סוכר בדם הורסות את הרשתית וכלי הדם שלה.

טרשת עורקים: רמות הסוכר הגבוהות בדם ושאר תסמיני סכרת מעודדים הצטברות רובד טרשתי בכלי הדם, נוצרות דליפות דם, בעיות לב, שבץ מוחי, נמק בגפיים בגלל זרימת דם לקויה (עד כדי קטיעה) וגם למצבי אין אונות.

אין אונות - אימפוטנציה: על מנת להשיג ולשמר זקפה נדרשת זרימת דם תקינה ואיכותית לאיבר המין הגברי, סוכרת היא גורם שכיח לתופעות אין אונות אצל גברים.

אי ספיקת כליות: בגלל עודף הפרשת סוכר בשתן ועבודה קשה של הכליות.

פגיעות עצביות: בעיקר בעצבים פריפריאליים.

פגיעה בדם: הדם עצמו נפגע ובעיקר תאים לבנים של מערכת החיסון, כך שחולי סוכרת רגישים יותר לזיהומים ומחלות נוספות.

עליה במשקל: במעין גלגל שכזה, שבו אנשים עם עודף משקל מפתחים סוכרת, המחלה עצמה מייצרת מצב בו ההשמנה עשויה להחמיר ואיתה יתר הבעיות שנלוות למצב זה.

טיפולים לסכרת

כמובן שהטיפול הטוב ביותר עבור סוכרת הוא למנוע אותה מלכתחילה באמצעות אורח חיים בריא, פעיל ומאוזן. אך עבור חולים, יש כמה טיפולים נפוצים כגון: הזרקות אינסולין לחולים עם מעט מדי מההורמון, תרופות שונות לאיזון הסוכרת וטיפול תזונתי לאיזון הסוכרת ושיפור המצב.

 

תן לנו

לעזור

לך

המומחיות כולה שלנו, העונג כולו שלכם.