קטגוריות

צור קשר

הטופס נשלח!
תודה שיצרת איתנו קשר.
נציגינו יחזרו אליך בקרוב.

ד"ר נחום זילבר

ד"ר נחום זילבר הנו אורולוג מומחה - מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה והיה הראשון שהכניס את השימוש בלייזר באורולוגיה בארץ.

ד"ר נחום זילבר בוגר ביה"ס לרפואה שליד הטכניון בחיפה

ד"ר נחום זילבר - אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר
חבר בארגונים רפואיים בארץ ובעולם בתחום הכירורגיה, האורולוגיה והלייזר

קרא עוד אודות ד"ר נחום זילבר

סוכרת - מה התזונה הנכונה המומלצת

סוכרת - מה התזונה הנכונה המומלצת

 

סוכרת היא אחת המחלות השכיחות ביותר בעולם המערבי, יש לה קשר הדוק וישיר לאורח החיים המודרני והמערבי הכולל במקרים רבים מדי תזונה לקויה ולא מאוזנת, תזונה עשירה בסוכר ובמזונות מעובדים רבים מאוד. ישנם שני סוגים עיקריים של מחלת סכרת – סוכרת סוג1 (נעורים) וסוכרת סוג 2, כאשר בסוג השני חולים כ-90% מהחולים הכלליים במחלה, במאמר זה נדון בסוכרת סוג 2 שאחד הגורמים המרכזיים להיווצרותה הוא תזונה לא נכונה.

מהות המחלה

סוכרת היא מחלה הקשורה למטבוליזם של הגוף, התוצאה הישירה שלה היא ריכוזים גבוהים של גלוקוז (סוכר) בדם ובשתן וקושי או אי יכולת של הגוף לאזן את רמות הסוכר בעזרת אינסולין טבעי. במקרה של סכרת סוג 2 המחלה גורמת לכך שהגוף ממשיך לייצר אינסולין להכנסת הגלוקוז לתאים ואיזון רמתו בדם, אך הגוף מפתח עמידות לאינסולין והוא אינו משפיע – מה שמוביל לשלל בעיות נוספות. האינסולין הוא הורמון המיוצר בתאי בטא בלבלב ובין היתר הוא אחראי על וויסות חומרי המזון בזרם הדם – בכלל זה גם סוכר.

המספר של חולי סכרת בישראל ובכלל העולם נמצא בעלייה מתמדת ומדאיגה מאוד, זאת עקב מגמת ההשמנה הנפוצה מאוד, מחסור חמור בפעילות גופנית אצל אנשים וכאמור תזונה כללית לא נכונה ולא מאוזנת – גם אצל אנשים שאינם סובלים מהשמנת יתר.

גורמים למחלה

ציינו באופן כללי את הגורמים להופעתה של מחלת סוכרת סוג 2, מחלה המשפיעה בעיקר על אנשים מבוגרים מעל גיל 30 – אם כי לאחרונה התגלו מקרים של ילדים וצעירים שאובחנו כחולים. הגורמים הכלליים למחלה הם:

·         גנטיקה: למרות כל האמור לעיל על בעיות תזונתיות ואורח חיים לא נכון, סכרת נגרמת בראש ובראשונה עקב גורם גנטי. הגנטיקה אחראית לכך שאנשים רבים מאוד רגישים יותר להופעת סוכרת – כאשר כמובן שהגורמים הסביבתיים מעודדים את המחלה ועוזרים משמעותית להופעתה.

·         השמנה: ההשמנה היא גורם משמעותי ומרכזי המקושר להיווצרותה של מחלת סכרת אצל חולים – היא מהווה חלק עיקרי בתסמונת המטבולית.

·         תזונה עשירה בסוכרים: יש גורמים מקצועיים הטוענים כי רמות גבוהות של גלוקוז בדם, בעיקר עקב תזונה שעשירה בסוכרים ופחמימות מעובדות גורמות לבעיות במנגנון הטבעי של האינסולין בגוף.

·         חוסר בפעילות גופנית: גורם נוסף המקושר להופעת סכרת סוג 2.

מה ניתן לעשות

חולי סוכרת יכולים לעשות הרבה כדי לצמצם את הסימפטומים ולעצור את התקדמות המחלה, כמו כן כמובן שניתן לעשות המון כיד למנוע עד כמה שניתן את הופעתה של סכרת מלכתחילה.

·         לשמור על תזונה נכונה, מאוזנת, עם כמה שפחות מזונות מעובדים ועשירים בסוכר.

·         אורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית מתאימה באופן סדיר.

·         שמירה על משקל תקין ויציב.

·         אכילה מרובה של פירות וירקות, בפירות סוכרים טובים ובירקות סיבים תזונתיים רבים לצד שאר היתרונות הרבים של השניים.

·         לא לצרוך משקאות ממותקים, מוגזים ושאר משקאות תעשייתיים.

·         להעדיף פחמימות מלאות ולא פשוטות (לבנות) לאיזון רמות סוכר בדם ומניעת או איזון סוכרת.

 

תן לנו

לעזור

לך

המומחיות כולה שלנו, העונג כולו שלכם.