קטגוריות

צור קשר

הטופס נשלח!
תודה שיצרת איתנו קשר.
נציגינו יחזרו אליך בקרוב.

ד"ר נחום זילבר

ד"ר נחום זילבר הנו אורולוג מומחה - מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה והיה הראשון שהכניס את השימוש בלייזר באורולוגיה בארץ.

ד"ר נחום זילבר בוגר ביה"ס לרפואה שליד הטכניון בחיפה

ד"ר נחום זילבר - אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר
חבר בארגונים רפואיים בארץ ובעולם בתחום הכירורגיה, האורולוגיה והלייזר

קרא עוד אודות ד"ר נחום זילבר

אימפוטנציה פסיכולוגית

אימפוטנציה פסיכולוגית

אחת התופעות אשר מסבירות באופן ברור את הקשר שבין גוף לנפש, או את המשפט "נפש בריאה בגוף בריא", היא האימפוטנציה (אין-אונות). הגבר האימפוטנט עשוי להיתקל בקשיים רבים בהגעה לזיקפה מלאה ופעמים רבות גם כאשר היא כבר מתרחשת, לשמור עליה לאורך זמן. אימפוטנציה עלולה לנבוע עקב מספר לא מבוטל של מחלות ומצבים רפואיים אך גם בעקבות בעיות פסיכולוגיות אשר יש לעמוד על טיבן ולנקוט באסטרטגיה הטיפולית הטובה ביותר המתאימה לאינדיבידואל.


הנפש והגוף - המקרה של אימפוטנציה

אימפוטנציה עשויה לנבוע מסיבות רפואיות אורגניות רבות כגון מחלות עצביות, יתר לחץ דם, מחלות אוטואימוניות ועוד. יחד עם זאת, מקרים רבים של אימפוטנציה ובעיות זיקפה אחרות נובעים דווקא מבעיות נפשיות-פסיכולוגיות. במחקרים שונים נמצא כי המצב הנפשי קשור בקשר ישיר לליבידו (החשק המיני) של הגבר וליכולותיו לקיים יחסי מין מספקים. הקשר הנפשי-פסיכולוגי בהקשרו לבעיות זיקפה ואימפוטנציה יכול להתבטא בכמה מצבים:

  • בעיות נפשיות חדשות שמביאות למצב.
  • מצבי תת-מודע אשר מביאים לאימפוטנציה שאינה מוסברת בממצאי בדיקות רפואיות.
  • "מדרון חלקלק" - הגבר חש שהוא מאבד את יכולות התפקוד המיני שלו וכתוצאה מכך חש חרדה שמזינה את עצמה.


בעיות נפשיות פוגעות בחילוף החומרים של הגבר, מפרות את האיזון ההורמונאלי שלו ומביאה אותו למצב בו הוא מתקשה להתמיד בריכוז במשך המשגל המיני. כל שלהלן עשויים לגרום בסופו של דבר להתפתחות של תסמיני אימפוטנציה ולבעיות זיקפה אחרות. ישנם כמה מצבים נפשיים אשר עלולים לפגוע בתפקודו המיני של הגבר. להלן היותר שכיחים שביניהם:


חרדה

חרדה הינה בעיה נפשית ידועה והיא כוללת תחושה סובייקטיבית של פחד בעקבות אירועים אשר אינם מפחידים לכשעצמם. אימפוטנציה פסיכולוגית כזאת עשויה לנבוע בעקבות "חרדת ביצוע" בחדר המיטות אך היא מאפיינת גם גברים אשר מאופיינים באישיותם כסובלים מחרדות על רקע אחר.


דיכאון

כל צורת הופעה של דיכאון, בין אם אקוטי וזמני ובין אם כרוני, עשויה לגרום לאימפוטנציה. למעשה, כאשר הדיכאון שולט, שולטת גם הפסימיות, אובדן הביטחון העצמי והירידה בחשק המיני. דיכאון מהווה את הגורם השכיח ביותר להתפתחות אימפוטנציה פסיכולוגית.


טראומות נפשיות

בני אדם עוברים בחייהם טראומות נפשיות רבות וחלקן מוצאות את הדרך להתבטא בסימפטומים פיזיולוגיים שונים, כולל אימפוטנציה. בגידה של בת זוג, התעללות נפשית/מינית/פיזית בתקופת הילדות, אהבה נכזבת, כישלונות במיטה בעבר ועוד, כל אלה יכולים לחבל ביכולתו של הגבר להגיע למצב של זיקפה ולשמור עליה לאורך פרק זמן סביר.


יחסים

כאשר הזוגיות של הגבר אינה במיטבה, עלולים להופיע סימני אימפוטנציה אשר אינם תלויים בבעיות גופניות. הדבר מתרחש כאשר הגבר חש שאשתו אינה מעוניינת במגע מיני עמו, בת הזוג חזקה מדי באופייה עבורו, הוא לא מממש את עצמו כגבר בבית ועוד שלל סיבות המאפיינות זוגות באשר הם. מסיבה זו או אחרת, יהיו גברים אשר ייקחו את הבעיות אל שורשי תודעתם ויגלו סימני אימפוטנציה.

 

תן לנו

לעזור

לך

המומחיות כולה שלנו, העונג כולו שלכם.